خدمات مطب

ایمپلنت دندانی

ایمپلنت دندانی ( کاشت دندان )

ایمپلنت دندانی چیست ؟

یک استوانه ی تیتانیومی کوچک با اندازه ای مشابه ریشه دندان است که در محلی ازاستخوان فک که دندان کشیده شده است ، قرار میگیرد.  ایمپلنت در طی چند ماه با استخوان جوش خورده ، یکپارچه می شود و نقش ریشه دندان را ایفا میکند .  بر روی ایمپلنت ، روکش قرار داده میشود و به مانند یک دندان عمل میکند . درمان ایمپلنت هیچگونه آسیبی به دندانهای مجاور وارد نمیکند .

 

دوام ایمپلنت چه میزان است ؟

در صورت رعایت دستورات بهداشتی ، مراجعه منظم به دندانپزشک ، شرایط مناسب استخوان و وارد نشدن ضربات شدید ، میتوان انتظار سرویس دهی حدود 30 سال را از ایمپلنت داشت ؛ این میزان عمر طولانی ، هزینه درمان نسبتا بالای ایمپلنت را منطقی میکند . البته در طول این سالها ممکن است مشکلاتی از قبیل خارج شدن و یا شکستن روکش و نیز لقی پایه روکش اتفاق بیفتد که همگی این موارد بدون نیاز به تعویض ایمپلنت قابل حل شدن هستند . 

 

درمان ایمپلنت چقدر زمان نیاز دارد  ؟

روشهای مختلف درمان ایمپلنت از نظر زمان بندی به شرح زیر می باشد 

مواردی که از کشیدن دندان بیشتر از 3 ماه گذشته باشد :

1-       ایمپلنت در استخوان قرار میگیرد و 3 ماه بعد روکش آن ساخته میشود.

2-       ایمپلنت در استخوان قرار میگیرد وهمان روز روکش موقت و سه ماه بعد روکش اصلی ساخته میشود . این روش در صورتی که استخوان شرایط مطلوبی داشته باشد ، امکان پذیر است و بیشتر در قسمت های جلوی دهان صورت میگیرد تا زیبایی لبخند سریعتر به صورت برگردد ؛ ولی بیمار باید در این مدت سه ماهه از ایجاد فشار روی روکش موقت در حین صرف غذا پرهیز نماید.

«  بررسی شرایط استخوان جهت قراردهی ایمپلنت توسط سی تی اسکن در رادیولوژی انجام میشود.»

 

مواردی که دندان و یا ریشه آن هنوز کشیده نشده اند :

 

1-      ابتدا دندان و یا ریشه آن کشیده میشود و پس از 3-2 ماه امکان قراردهی ایمپلنت فراهم می آید و شرایط به مانند مورد قبل میشود.

2-      در صورتی که پس از کشیده شدن دندان ، استخوان شرایط قابل قبولی داشته باشد ، همزمان ایمپلنت نیز در استخوان قرار خواهد گرفت و 3 ماه بعد روکش آن ساخته میشود .

3-      در قسمتهای جلوی دهان در صورتی که پس از کشیده شدن دندان ، استخوان شرایط عالی داشته باشد ، همزمان ایمپلنت نیز در استخوان قرار خواهد گرفت و روکش موقت نیز در همان روز ساخته میشود تا بیمار حتی یک روز هم بی دندان دیده نشود . 3 ماه بعد روکش اصلی ساخته خواهد شد ولی بیمار باید در این مدت سه ماهه از ایجاد فشار روی روکش موقت در حین صرف غذا پرهیز نماید.

 

مواردی که نیاز به جراحی سینوس فکی و یا پیوند استخوان وجود دارد :

1-  گاهی همزمان با این جراحی ها میتوان ایمپلنت را در استخوان قرار داد و 5-4 ماه بعد ساخت روکش اصلی صورت پذیرد.

2-  گاهی ابتدا باید این جراحی ها انجام شود و 5-4 ماه بعد جراحی ایمپلنت و 4-3 ماه پس از آن ساخت روکش صورت پذیرد . این روش در مواردی که استخوان بسیار ضعیف است به کار برده میشود و نزدیک به یکسال زمان می برد