خدمات مطب

لامینیت

لامینیت سرامیکی


لایه نازکی از جنس سرامیک است که پس از تراش اندکی از سطح مینای دندان به آن چسبانده می شود . میزان تراش دندان در این روش بسیار کمتر از میزان تراش لازم جهت روکش دندان می باشد و نتیجتا آسیب کمتری به دندان وارد می شود ؛ با اینحال استحکام لامینیت نیز کمتر از روکش بوده و نیازمند مراعات و دقت بیشتری است . در صورت وارد شدن فشارهای شدید در اثر ضربه و یا خوراکی های بسیار سفت ( آجیل ، تخمه ، ته دیگ ) و نیز میوه های سفت به صورت خرد نشده ( هویج ، سیب ، به ) احتمال شکستن و یا جدا شدن لامینیت وجود دارد. البته در صورت شکستگی لامینیت ، آسیبی به دندان وارد نمیشود ولی نیاز به ساخت مجدد آن می باشد.

 

لامینیت به منظور افزایش زیبایی لبخند استفاده می شود و موارد کاربرد آن عبارتست از :

1-      رفع بدرنگی دندانها و ایجاد رنگ هماهنگ و روشنتر

2-      حذف فاصله مابین دندانها

3-      اصلاح فرم و شکل دندانها

4-      افزایش سایز دندانهای کوتاه و کوچک

5-      مرتب نمودن دندانهای نامرتب و چرخیده

مراحل کار :


ابتدا تراش مختصر دندانها و سپس قالبگیری صورت می گیرد . قالب گرفته شده به لابراتوار ارسال میشود و پس از ساخت و ارسال لامینیت های بیمار از لابراتوار به مطب ، لامینیت ها در دهان امتحان میشوند به این معنی که بدون چسبانده شدن بر 

روی دندانهای تراش خورده قرار داده میشود و در صورتی که از لحاظ فرم ، رنگ و اندازه مورد پسند بیمار و دندانپزشک قرار گرفت ، به دندانها چسبانده میشود . در صورت نیاز به اصلاح مجددا به لابراتوار ارسال می شود تا تغییرات لازمه صورت پذیرد. در فاصله تراش دندانها تا چسبانده شدن لامینیت های نهایی بر روی دندان ، لامینیت موقتی بر روی دندانها چسبانده میشود تا نمای ظاهری دندانها در این دوره زمانی قابل قبول باشد . کل پروسه کار حدود یک ماه زمان نیاز دارد.

 

لامینیت کامپوزیتی :


کاربرد آن مشابه لامینیت سرامیکی می باشد با این تفاوت که پس از تراش دندانها در همان جلسه با استفاده از مواد کامپوزیتی همرنگ دندان ، بر روی دندانها فرم گرفته و چسبانده میشود . زیبایی حاصل از آن کمتر از نوع سرامیکی بوده و به مرور زمان دچار تغییر رنگ میشود با اینحال در یک جلسه انجام شده و هزینه کمتری دارد .