خدمات مطب

بلیچینگ


بلیچینگ ( سفید کردن دندانها )

در بعضی از مواردی که رنگ دندانها از نظر بیمار نامناسب و تیره یا زرد باشد ، میتوان رنگ دندانها را روشنتر و سفیدتر کرد . بدرنگی دندانها ممکن است به صورت مادرزادی بوده و یا در اثر عواملی از جمله بالاتر رفتن سن ، مصرف بعضی از دهانشویه ها و خمیردندانها ، مصرف دخانیات ، درمان ریشه ( عصب کشی ) ،ضربه به دندانها ، ترمیم ها و پرکردگی های بدرنگ و ... ایجاد شود . در صورتی که دندانپزشک تشخیص دهد که بدرنگی دندان با بلیچینگ اصلاح میشود ، دو روش برای این پروسه وجود دارد 

 

1- بلیچینگ در مطب : مواد ویژه این کار بر روی دندانها قرار داده شده و سپس برای مدت زمان مشخصی( 20 -15 دقیقه ) دندانهای آغشته به این ماده در معرض تابش طول موج خاصی از نور دستگاه مربوطه قرار میگیرند . در این حالت فعل و انفعالات خاص شیمیایی موجب سفیدتر شدن دندان بدون آسیب به بافت دندان میشود و هیچگونه سایش و یا فرسایش سطح دندان رخ نمیدهد. پس از این مدت مواد شسته و پاک شده و مجددا موا د جدید قرار داده شده و پروسه تکرار میشود . معمولا در هر جلسه 3-2 بار این روند ادامه می یابد . تعداد جلسات بستگی به میزان سفیدی مورد پسند بیمار و نیز میزان تاثیر گذاری مواد بیلیچ بر روی دندان بیمار دارد.( میزان سفید شدن دندانهای افراد مختلف در این پروسه کاملا متفاوت میباشد ). این جلسات آنقدر ادامه می یابد تا رضایت بیمار حاصل شود.

 

2- بلیچینگ در خانه : ابتدا از دندانها در مطب قالبگیری بعمل می آید ، قالب به لابراتوار ارسال شده و تری ( tray) بلیچینگ مخصوص دهان بیمار ساخته میشود . دندانپزشک تری و سرنگ های حاوی مواد بیلیچ را در اختیار بیمار قرار داده و بسته به نوع و میزان بدرنگی دندانها نحوه و میزان استفاده را به وی آموزش میدهد . رنگ مورد پسند در طی چند ماه  حاصل میشود . 

گاهی اوقات در بدرنگی های شدید ممکن است هر دو روش به طور همزمان استفاده شود .

 

همانطور که قبلا اشاره شد ، بیلیچینگ در صورتی موثر است که دندانپزشک آنرا چاره نوع بدرنگی دندان تشخیص دهد ؛ به عبارت دیگر ، در مواردی  بیلیچینگ  بی تاثیر و یا کم تاثیر است و روشهای دیگر از قبیل لامینیت و روکش و ... کاربرد دارد.

 

عوارض بیلیچینگ :

در بعضی افراد بیلیچینگ ممکن است ایجاد حساسیت به سرما و یا سوزش لثه شود که حسایت ظرف چند هفته تا چند ماه از بین میرود و التهاب لثه نیز طی چند روز برطرف میشود .

 

دوام بیلیچینگ :

بستگی به میزان مصرف مواد خوراکی رنگی و استفاده از دخانیات ماندگاری سفیدی حاصل از بیلیچینگ متفاوت میباشد و ممکن است بعد از چند سال رنگ دندانها دوباره تغییر کند ونیاز به بیلیچینگ مجدد باشد .

 

نکته مهم آنست که بیلیچینگ در منزل را نباید با تبلیغات کانالهای تلویزیونی و دیگر رسانه ها که صرفا جهت درآمدزایی صورت میگیرد اشتباه کرد ؛ در این محصولات تبلیغی بر خلاف روش علمی بیلیچ ، تری خاص دهان فرد ساخته نمیشود و برای دهان ها با اندازه های بسیار متنوع یکسان است و مهمتر اینکه برای انواع بسیار زیاد بدرنگی فقط یک نوع ماده ، یک نوع غلظت ماده و یک روش مصرف ارائه میشود.بدیهی است چنین تجویزی برای گروهی از بیماران بی تاثیر و برای عده ای مضر میباشد.

خمیردندان های سفید کننده و جرمگیر:

دسته ای از این خمیردندانها حاوی ذرات ریز ساینده میباشند و با سایش سطح دندان در میزان میکروسکوپی ، باعث سفیدی دندانها میشوند ولی به مینای دندان آسیب وارد میکنند و با ایجاد خراشهای ریز میکروسکوپی در سطح دندان تجمع رنگ و جرم را در آینده افزایش میدهند و بنابرین این دسته مضر میباشند.

گروه دیگری از این خمیردندانها حاوی ترکیبات شیمیایی جهت سفید کردن دندانها میباشند . اصولا مواد شیمیایی با غلظت های علمی و بی خطر ، جهت تاثیرگذاری بر رنگ دندان نیازمند زمان طولانی میباشند که نحوه درست استفاده از مسواک و خمیردندان اینگونه نیست و بنابرین این دسته موثر نیستند .

تفاوت رنگ و جرم :

جرم دندان که بیشتر در نزدیکی محل تماس دندان و لثه ایجاد میشود ، از تجمع و رسوب خرده های ریز مواد غذایی ، بعضی از ترکیبات بزاق و فرآورده های باکتریهای دهان ایجاد میشود . جرم باید با جرمگیری حذف شود زیرا عامل مهمی در ایجاد بیماریهای لثه میباشد و باقی ماندن آن و افزایش آن حتی میتواند منجر به لقی دندان و از دست رفتن آن شود .

رنگ دندان در اثر عوامل زیادی ایجاد میشود و در صورتی که ناشی از جذب و رسوب رنگ مواد خوراکی ( ادویه جات ، چای ، قهوه ، ...) و یا دخانیات باشد تا حدی در اثر جرمگیری پاک شده و بهتر میشود ولی در اکثر موارد بدرنگی دندان سطحی نبوده و با روشهای دیگر از جمله بیلیچینگ بهبود می یابد .