گالری تصاویر

نخ دندان

تماس بین دندانهای مجاور معمولا به نحوی است که به مسواک اجازه تمیز کردن سطح کناری دندان را نمیدهد .( منطور سطحی از دندان است که با دندان کناری تماس دارد ) . برای تمیز نمودن ای سطح دندان نیاز به نخ دندان است .

نخ دندان باید روزانه 2 تا 3 بار در روز پس از مسواک استفاده شود ؛ نه اینکه فقط وقتی خرده غذا بین دندانها گیر کرد به سراغش برویم.در صورت عدم استفاده صحیح و مرتب از آن باید منتظر پوسیدگی های بین دندانی باشیم .

نخ دندان مناسب نباید به فرم نخ باشد بلکه باید شبیه یک رشته نوار باریک باشد .

موم دار بودن نخ دندان به استفاده راحت تر از آن کمک میکند.

بهتر است نخ دندان آغشته به فلوراید باشد

 

یکی از نخ دندانهای موجود در ایران که خصوصیات مذکور را دارد نخ " اورال بی " ای است که در بسته بندی آبی رنگ و چهارگوش عرضه میشود

برای استفاده ابتدا حدود 30 سانتی متر نخ را می بریم و به دور انگشتان میانی هر دو دست می پیچیم . 

از انگشتان اشاره و شست هر دو دست برای هدایت و حرکت نخ بین دندانها استفاده کنید 

نخ را از  فاصله بین دو لبه دندان وارد میکنیم و در تماس با یکی از دندانها به سمت لثه حرکت میدهیم ، نخ تا حدی که ایجاد درد نکند وارد شیار لثه میشود و سپس دوباره نخ را برگردانده و این بار در تماس با دندان دیگر همین حرکت را انجام میدهیم و چند بار این کار را تکرار میکنیم و در نهایت نخ را خارج میکنیم 

بهتر است از یک سمت شروع کنیم ( مثلا راست ) و یک به یک سطوح بین دندانی را تمیز نمائیم تا به انتهای دیگر برسیم . بسیار مهم است که پس از تمیز نمودن هر فضای بین دندانی با یک دور پیچاندن بیشتر نخ به دور انگشت خود ، فضای بعدی را با بخش تمیز و استفاده نشده نخ تمیز نماییم .

نخ نمودن پشت دندانهای آخر را هم نباید فراموش نمود.

برای افرادی که کار کردن با نخ دندان معمول برای آنها مشکل است "نخ دندان کمانی " و " کمان نخ دندان " در بازار موجود میباشد .