گالری تصاویر

استریلیزاسیون مطب

مهمترین اصل در درمان مراجعین دندانپزشکی در این مطب ، رعایت اصول کنترل عفونت میباشد . ما معتقدیم رعایت اصول استریلیزاسیون  و ضدعفونی مطابق استانداردهای علمی جدید وظیفه علمی ، اخلاقی ، انسانی و شرعی ما می باشد و تمام تلاش خود را میکنیم تا در این زمینه کوچکترین کوتاهی نداشته باشیم . در این کلینیک هر وسیله ای که وارد دهان بیمار میشود یا کاملا استریل شده است و یا یکبار مصرف میباشد . 

روند استریلیزاسیون دقیق در این کلینیک به ترتیب شامل :

 

 1- شست و شوی کامل ابزار 

 

2- ضدعفونی شیمیایی در دستگاه اوالتراسونیک 

 

3- استریلیزاسیون در دستگاه اتوکلاو کلاس ب ( بالاترین استاندارد اتوکلاو در جهان ) شامل سه مرحله وکیوم : در این دستگاه فشار بالای بخار آب با شدت زیاد و دمای بالا طی مدت مشخصی وسایل را استریل می نماید.

 

هر سه مرحله برای تمام ابزار انجام می شود .

 مطابق تحقیقات بسیار متعدد در مراکز علمی کشورهای پیشرفته پس از سپری شدن این مراحل هیچگونه میکروب و میکروارگانیسم بیماری زا زنده باقی نمی ماند و وسیله عاری از هرنوع میکروب می باشد ، یعنی استریل است .

 

بعضی از مراجعین تصور می کنند که استفاده از وسایل یکبار مصرف برای بیماران بهداشتی تر از وسایل استریل شده می باشد ؛ البته بعضی از دست اندرکاران هم در القا چنین اندیشه ای موثر هستند . برای بررسی صحت این ادعا توضیح چند نکته لازم است:

اول ؛ آنکه پس از طی شدن مراحل استریلیزاسیون دیگر میکروبی بر روی وسیله زنده باقی نمی ماند و هیچ خطری ندارد .روش استریلیزاسیون در امور حساس تر از قبیل جراحی های باز در اتاقهای عمل نیز کاربرد دارد و بی خطری آن اثبات شده است .

دوم ؛ اکثریت ابزار یکبار مصرف در کارخانه سازنده استریل نمیشوند و در مطب ها و کلینیک ها هم تجهیزات ویژه استریلیزاسیون این گونه وسایل ( که غالبا شامل مواد پلاستیکی حساس به حرارت میباشند ) وجود ندارد و متاسفانه بسیاری از این دست ابزار از همان محیط کار کارخانه آلودگی هایی را به همراه دارند و سازندگان در انجام تست های کنترل بهداشتی کوتاهی می کنند.

سوم ؛ به هدف تولید ارزانتر؛ این گونه ابزار در اکثر موارد فاقد کیفیت مناسب جهت انجام درمان دقیق می باشند .

بنابراین تاکید برخی از کلینیک ها  مبنی بر استفاده از ابزار یکبار مصرف بیشتر جنبه تبلیغی دارد و نه علمی وکار با ابزار استریل شده هم تمیزتر است و هم با کیفیت بهتر.